SALE: $318 (-52%) $656
Genuine & Authentic Giorgio Armani
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Giorgio Armani
Giorgio Armani is a prestigious luxury fashion brand recognized for its timeless elegance and sophisticated designs. Known for high-quality tailoring and refined aesthetics, Giorgio Armani offers a range of clothing, accessories, and fragrances that embody Italian style. With Giorgio Armani, you can enjoy classic pieces that enhance your wardrobe and make a lasting impression in any setting.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Giorgio Armani |
| SKU: | 12030894 |
| GTIN: | 8056597999601 |
| Model: | AR 8206 606273 |
| Frame Color: | Brown |
| Lens Color: | Brown |
| Logo Color: | Silver |
| Temple Length: | 145 mm |
| Lens Socket Width: | 51 mm |
| Bridge Size: | 22 mm |
| Department: | Men |
| Type: | Sunglasses |
| Lens Technology: | Tinted |
| Style: | Square |
| Frame Material: | Acetate |
| Theme: | Designer |
| UV Protection: | 100% UV |
| Lens Material: | Polycarbonate |
| Vertical (including frame): | 50 mm |
| Country of Origin: | Japan |