$778
Genuine & Authentic Citizen
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Citizen
Citizen is a leading watch brand known for its innovative technology and precision craftsmanship. Renowned for its Eco-Drive technology, Citizen offers a wide range of timepieces that blend style and functionality. With Citizen, you can enjoy reliable watches that reflect quality and sophistication, making it a favorite choice for watch enthusiasts around the world.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Citizen |
| SKU: | 12036596 |
| MPN: | AT8304-57A |
| GTIN: | 4974374346896 |
| Model: | AT8304-57A |
| Bezel Color: | Gray |
| Color: | Silver |
| Band Color: | Gray |
| Dial Color: | Silver-tone |
| Case Size: | 41 mm |
| Closure: | Fold Over with Safety Release |
| Indices: | Index |
| Case Thickness: | 11.6 mm |
| Bezel: | Rotating (internal slide rule) |
| clasp: | Fold Over with Safety Release |
| Handedness: | Left |
| Caseback: | Solid |
| Department: | Men |
| Unit Type: | oz |
| Bezel Type: | Rotating (internal slide rule) |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Watches |
| Features: | Chronograph Date Day Hour Minute Second Perpetual Calender Stopwatch World Time Radio controlled |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Movement: | Eco-Drive |
| Water Resistance: | 200 meters / 660 feet |
| With Papers: | Yes |
| Reference Number: | AT8304-57A |
| Case Diameter: | 41 mm |
| Series: | Promaster |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Stainless Steel |
| Theme: | Designer |
| Country of Origin: | Japan |
| Display: | Silver-tone |