$134
Genuine & Authentic Nike
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Nike
Nike is a world-renowned sportswear brand known for its cutting-edge athletic footwear, apparel, and equipment designed to enhance performance and inspire athletes of all levels. With a strong emphasis on innovation and sustainability, Nike continuously pushes the boundaries of design, creating products that not only meet the needs of competitive athletes but also resonate with fashion enthusiasts globally.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Nike |
| SKU: | 12041817 |
| MPN: | DX0329-410 |
| GTIN: | 0196604864534 |
| Model: | Nike ADV 8 |
| Color: | Blue |
| Size: | S |
| Waist Size: | 31 in |
| Size Type: | Regular |
| Country of Origin: | Vietnam |
| Closure: | Drawstring |
| Occasion: | Activewear |
| Fabric Type: | Blended Fabric |
| Personalize: | No |
| Department: | Men |
| Inseam: | 8 in |
| Style: | Athletic |
| Features: | Adjustable Waist Breathable Drawstring |
| Season: | Fall Spring Summer |
| Pattern: | Colorblock |
| Character: | Blue Snike Max |
| Garment Care: | Machine Washable |
| Material: | 100% Polyester |
| Compression Area: | Waist |
| Fit: | Loose |
| Theme: | Logo Sports |
| Performance/Activity: | Basketball |
| Product Line: | Nike Dri-Fit ADV 8" Basketball Shorts |
YOU MIGHT ALSO LIKE
Nike Acg Storm-fit Adv Cascade Rains Women`s Jacket DN3912 XL - Purple
Mens Nike Mlb Chicago White Sox Dri-fit Adv Home Limited Player Jersey - White Sox - White
Nike Women Dri-fit Adv Tour 1/2 Zip Golf Pullover Black/white - FA25 - Black, White
Mens Nike Mlb Colorado Rockies Dri-fit Adv Home Limited Player Jersey - Rockies - White
Nike Storm-fit Adv Jacket Mens M Green Waterproof Running Windbreaker - Green
Nike Acg Gore Tex Therma-fit Adv Split Mitten Black Gloves Sz X-small - Black
Nike Fit Adv Rope De Dope Jacket Mens Style : Dv0363 - Beige
Mens Nike Mlb Kansas City Royals Dri-fit Adv Home Limited Player Jersey - Royals - White