$240
Genuine & Authentic Costa Del Mar
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Costa Del Mar
Costa Del Mar is a premier eyewear brand known for its exceptional sunglasses designed specifically for water enthusiasts and outdoor adventurers. With a focus on superior lens technology and polarized performance, Costa Del Mar provides crystal-clear vision and ultimate protection against harmful glare, making it ideal for fishing, boating, and all day on the water.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Costa Del Mar |
| SKU: | 12043574 |
| MPN: | PEL 289 OBMP |
| GTIN: | 097963844581 |
| Model: | Costa Del Mar Peli |
| Frame Color: | Brushed Gunmetal |
| Lens Color: | Blue Mirror 580Plastic |
| Bridge Width: | 14 mm |
| Lens Socket Width: | 57 mm |
| Temple Length: | 140 mm |
| Lens Technology: | Mirrored Polarized |
| Type: | Sunglasses |
| Department: | Unisex Adults |
| UV Protection: | 100% UV Protection |
| Lens Material: | Plastic |
| Style: | Pilot |
| Frame Material: | Metal |
| Features: | Lightweight |
| Country of Origin: | United States |
YOU MIGHT ALSO LIKE
Costa 6S4002 400226 Peli Brushed Gold Rose Gradient Polar 57mm Unisex Sunglasses - Frame: Brushed Gold, Lens: Rose Gradient
Costa Del Mar Peli Grey Gradient Polarized Glass Unisex Sunglasses 6S4002 400227 - Green, Frame: Green, Lens: Grey
Costa Del Mar Peli Copper Silver Mirror Polarized Polycarbonate Pilot Unisex - Gold, Frame: Gold, Lens: Multi
Costa Del Mar Peli Rose Gradient Polarized Glass Unisex Sunglasses 6S4002 400226 - Gold, Frame: Gold, Lens: Pink
Costa 6S4002 11 Peli Brushed Gunmetal Blue Mirror 57 m Unisex Sunglasses 580G - Frame: Gray, Lens: Blue