SALE: $154 $168
Genuine & Authentic Pierre Cardin
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Pierre Cardin
Pierre Cardin is an Italian-born naturalised-French fashion designer of clothes for women and also a pioneer in the design of high fashion for men. He is known for his avant-garde style and his Space Age designs.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Pierre Cardin |
| SKU: | 12051855 |
| Model: | PC 607 0003 53 19 140 |
| Frame Color: | Black |
| Bridge Width: | 19 mm |
| Lens Socket Width: | 53 mm |
| Temple Length: | 140 mm |
| Vertical: | 30 mm |
| Pattern: | Solid |
| Type: | Eyeglasses |
| Department: | Men |
| Theme: | Classic Designer |
| Frame Material: | Acetate Metal Plastic Flexible Temples |
| Style: | Rectangular Half Rim |
| Age Group: | Adult |
| Features: | Hypoallergenic Nickel Free Rectangular Flexible Temples Half Rim Half Frame |