SALE: $401 (-30%) $570
Genuine & Authentic Bottega Veneta
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Bottega Veneta
Founded in 1966, Bottega Veneta is a luxury brand with a heritage of Italian craftsmanship. Inspired by Italian culture with a progressive global outlook, Bottega Veneta uses the finest material to create artisanal leather goods, ready-to-wear, fragrance, fine jewellery, furniture and home collections.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Bottega Veneta |
| SKU: | 12054967 |
| MPN: | BV1144S51001 |
| GTIN: | 889652383439 |
| Model: | BV1144S |
| Frame Color: | Black |
| Lens Color: | Gray |
| Bridge Size: | 19 mm |
| Lens Socket Width: | 51 mm |
| Temple Length: | 135 mm |
| Character: | Bottega Veneta |
| Country of Origin: | Japan |
| Department: | Women |
| Features: | UV Protection |
| Frame Material: | Plastic (Acetate) |
| Gender: | Women |
| Hinge Type: | Barrel |
| Lens Category: | 3 |
| Lens Material: | CR39-Plastic |
| Lens Technology: | Non-Gradient |
| MSRP: | $470 |
| Style: | Cat Eye |
| Theme: | Designer |
| Type: | Sunglasses |
| UV Protection: | 100% UV |
| Vertical: | 34 mm |