SALE: $242 $262
Genuine & Authentic Costa Del Mar
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Costa Del Mar
Costa Del Mar is a premier eyewear brand known for its exceptional sunglasses designed specifically for water enthusiasts and outdoor adventurers. With a focus on superior lens technology and polarized performance, Costa Del Mar provides crystal-clear vision and ultimate protection against harmful glare, making it ideal for fishing, boating, and all day on the water.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Costa Del Mar |
| SKU: | 12057718 |
| GTIN: | 097963967655 |
| Model: | Costa Del Mar Kailano |
| Frame Color: | Gray |
| Lens Color: | Gray |
| Temple Length: | 140 mm |
| Frame Width: | 127 mm |
| Frame Size: | Small |
| Lens Width: | 53 mm |
| Bridge Width: | 17 mm |
| Department: | Unisex Adults |
| Type: | Sunglasses |
| Lens Technology: | Polarized |
| Style: | Square |
| Frame Material: | Acetate |
| UV Protection: | UV400 |
| Country of Origin: | Italy |
| Frame Fit: | Regular |
| Lens Height: | 41.7 mm |
| Frame Finish: | Shiny |
YOU MIGHT ALSO LIKE
Costa Del Mar Kailano Grey Gradient Polarized Glass Square Men`s Sunglasses - Multi, Frame: Multi, Lens: Grey
Costa Del Mar Kailano Crystal Aquamarine Gray Gradient Polarized Glass 580G - Frame: Deep Crystal Aquamarine, Lens: Gray Gradient
Costa Del Mar Kailano Grey Polarized Glass Square Men`s Sunglasses 6S2013 201303 - Brown, Frame: Brown, Lens: Grey
Costa Del Mar Sunglasses Kailano Tortoise / Rose Gradient Polarized Glass 580G - Brown, Frame: Brown, Lens: Pink
Costa Del Mar 6S2013 02 Kailano Smoke Crystal Gray Polarized 53 Men`s Sunglasses - Frame: Smoke Crystal, Lens: Gray Gradient