SALE: $226 (-21%) $285
Genuine & Authentic Costa Del Mar
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Costa Del Mar
Costa Del Mar is a premier eyewear brand known for its exceptional sunglasses designed specifically for water enthusiasts and outdoor adventurers. With a focus on superior lens technology and polarized performance, Costa Del Mar provides crystal-clear vision and ultimate protection against harmful glare, making it ideal for fishing, boating, and all day on the water.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Costa Del Mar |
| SKU: | 12061207 |
| MPN: | SUL 230 |
| GTIN: | 097963949132 |
| Model: | Costa Del Mar Sullivan |
| Frame Color: | Brown |
| Lens Color: | Brown |
| Temple Length: | 140 mm |
| Frame Width: | 129 mm |
| Frame Size: | Medium |
| Lens Width: | 53 mm |
| Bridge Width: | 19 mm |
| Department: | Unisex Adults |
| Type: | Sunglasses |
| Lens Technology: | Polarized |
| Style: | Square |
| UV Protection: | UV400 |
| Lens Material: | Glass |
| Country of Origin: | Italy |
| Frame Fit: | Regular |
| Lens Height: | 44.1 mm |
| Frame Material: | Acetate |
YOU MIGHT ALSO LIKE
Costa Del Mar Sullivan Blue Mirror Polarized Glass Sport Unisex Sunglasses - Brown, Frame: Brown, Lens: Blue
Costa Del Mar Sullivan Grey Gradient Polarized Glass Square Unisex Sunglasses - Frame: Brown, Lens: Gray
Costa Del Mar Sullivan Matte Tortoise Blue Mirror 580 Glass Polarized Sunglasses - Frame: Tortoise, Lens: Blue