SALE: $289 (-46%) $535
Genuine & Authentic Tom Ford
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Tom Ford
Tom Ford is a prestigious luxury brand known for its innovative designs and timeless elegance. Recognized for its high-quality fashion, accessories, and fragrances, Tom Ford offers a range of products that embody sophistication and style. With Tom Ford, you can elevate your wardrobe with bold pieces that reflect modern glamour and exceptional craftsmanship.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Tom Ford |
| SKU: | 12061658 |
| MPN: | TF11945501A |
| GTIN: | 889214549464 |
| Model: | TF1194 |
| Frame Color: | Black |
| Lens Color: | Gray |
| Bridge Size: | 21 mm |
| Lens Socket Width: | 55 mm |
| Temple Length: | 135 mm |
| Character: | Tom Ford |
| Country of Origin: | Italy |
| Department: | Unisex |
| Features: | UV Protection |
| Frame Material: | Plastic (Acetate) |
| Gender: | Women |
| Hinge Type: | Barrel |
| Lens Category: | 3 |
| Lens Material: | CR39-Plastic |
| Lens Technology: | Non-Gradient |
| MSRP: | $535 |
| Style: | Square |
| Theme: | Designer |
| Type: | Sunglasses |
| UV Protection: | 100% UV |
| Vertical: | 55 mm |