SALE: $264 (-50%) $530
Genuine & Authentic Tom Ford
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Tom Ford
Tom Ford is a prestigious luxury brand known for its innovative designs and timeless elegance. Recognized for its high-quality fashion, accessories, and fragrances, Tom Ford offers a range of products that embody sophistication and style. With Tom Ford, you can elevate your wardrobe with bold pieces that reflect modern glamour and exceptional craftsmanship.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Tom Ford |
| SKU: | 12078694 |
| MPN: | TF10875472Z |
| GTIN: | 889214469465 |
| Model: | TF1087 |
| Frame Color: | Transparent Pink |
| Lens Color: | Violet Gradient |
| Bridge Size: | 16 mm |
| Lens Socket Width: | 54 mm |
| Temple Length: | 140 mm |
| Character: | Tom Ford |
| Country of Origin: | Italy |
| Department: | Men |
| Features: | UV Protection |
| Frame Material: | Plastic (Acetate) |
| Hinge Type: | Barrel |
| Lens Category: | 1 |
| Lens Material: | CR39-Plastic |
| Lens Technology: | Gradient |
| MSRP: | $530 |
| Style: | Square |
| Theme: | Designer |
| Type: | Sunglasses |
| UV Protection: | 100% UV |
| Vertical: | 47 mm |