$268
Genuine & Authentic Invicta
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Invicta
Invicta is a bold watch brand known for its striking designs and robust craftsmanship. Offering a diverse range of timepieces, Invicta combines style with functionality, creating watches that make a statement. With Invicta, you can find quality and innovation at an accessible price, appealing to those who appreciate both fashion and performance in their accessories.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Invicta |
| SKU: | 12081221 |
| MPN: | 48736 |
| GTIN: | 886678654536 |
| Model: | Invicta Elite Diamond |
| Bezel Color: | Gold White |
| Band Color: | Gold |
| Dial Color: | Black |
| Max Wrist Size: | 6.76-7 in |
| Case Size: | 43 mm |
| Band Width: | 22 mm |
| Closure: | Fold-Over Push-Button Deployant |
| Dial Pattern: | Solid |
| Indices: | Arabic Numerals Baton Indexes |
| Year Manufactured: | 2024 |
| Band/Strap: | Bracelet |
| Case Thickness: | 11 mm |
| Department: | Men |
| Caseback: | Screwback |
| Unit Type: | Unit |
| Bezel Type: | Diamond |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Casual Classic Dress/Formal Formal Luxury Sport |
| Features: | 12-Hour Dial Diamond Accent Fixed Bezel Gemmed Luminous Hands Luminous Indexes Mineral Crystal Multiple Hands Push/Pull Crown Scratch-Resistant Seconds Hand Splash Proof Water Resistance Water-Resistant |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Unit Quantity: | 1 |
| Movement: | Quartz |
| Water Resistance: | 50 m (5 ATM) |
| With Papers: | Yes |
| Reference Number: | 48736 |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Stainless Steel |
| Case Finish: | Polished |
| With Manual/Booklet: | Yes |
| Display: | Analog |
| Country of Origin: | Japan |
YOU MIGHT ALSO LIKE
Invicta Elite Diamond 0.41 Carat Diamond Men`s 44mm Rose Gold Watch 48762 - Dial: Pink, Rose Gold, Band: Pink, Rose Gold, Bezel: Rose Gold, White
Invicta Elite Diamond 0.71 Carat Diamond Watch Rose Mother of Pearl Dial 48756 - Dial: Pink, White, Band: Silver, Bezel: Silver, White
Invicta Elite Diamond 0.41 Carat Diamond Men`s 44mm Two-tone Gold Watch 48761 - Dial: Black, Gold, Band: Gold, Silver, Yellow, Bezel: Gold, White, Yellow