$115
Genuine & Authentic Invicta
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Invicta
Invicta is a bold watch brand known for its striking designs and robust craftsmanship. Offering a diverse range of timepieces, Invicta combines style with functionality, creating watches that make a statement. With Invicta, you can find quality and innovation at an accessible price, appealing to those who appreciate both fashion and performance in their accessories.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Invicta |
| SKU: | 12084694 |
| MPN: | 49128 |
| GTIN: | 886678661107 |
| Model: | Invicta Speedway |
| Bezel Color: | Silver |
| Band Color: | Silver |
| Dial Color: | Silver |
| Case Size: | 34 mm |
| Band Width: | 18 mm |
| Closure: | Fold-Over Push-Button Deployant |
| Dial Pattern: | Glitters |
| Indices: | Stick Indexes |
| Band/Strap: | Bracelet |
| Case Thickness: | 9 mm |
| Department: | Women |
| Caseback: | Snap |
| Bezel Type: | Diamond |
| Watch Shape: | Dodecagon |
| Style: | Casual Diver Dress/Formal Driver Formal Luxury Travel |
| Features: | 12-Hour Dial Luminous Hands Mineral Crystal Push/Pull Crown Seconds Hand Water-Resistant |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Movement: | Quartz |
| Water Resistance: | 30 m (3 ATM) |
| Reference Number: | 49128 |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Stainless Steel |
| Case Finish: | Polished |
| Country of Origin: | Japan |
| Display: | Analog |
YOU MIGHT ALSO LIKE
Invicta Speedway York Edition Quartz Silver Dial Men`s Watch 49860 - Dial: Silver-tone, Silver, Band: Two-tone (Gold and Silver-tone), Silver, Bezel: Silver-tone and Gold, Silver, Gold
Invicta Speedway Men`s Watch 9211 - White, Dial: White, Black, Band: Silver
Invicta Speedway Chronograph Brown Dial Two-tone Men`s Watch 17029 - Dial: Brown, Band: Two-tone (Silver-tone and Rose Gold-plated), Bezel: Silver-tone
Invicta Speedway Chronograph Quartz Black Dial Men`s Watch 31001 - Dial: Black, Band: Yellow Gold-tone, Bezel: Yellow Gold-tone
Invicta Men`s Watch Speedway Quartz Chronograph Blue Dial Steel Bracelet 19532 - Dial: Blue, Band: Gold, Bezel: Gold, Blue
Invicta Speedway Chronograph Blue Dial Men`s Watch 25483 - Dial: Blue, Band: Gold, Bezel: Yellow Gold-tone
Invicta Men`s Watch Speedway Chronograph Black Dial Yellow Gold Bracelet 28658 - Dial: Black, Band: Yellow