$268
Genuine & Authentic Emilio Pucci
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Emilio Pucci
The Emilio Pucci designs merge simple geometric forms with vibrant color schemes. The Emilioform jersey with its fluid elastic fabric serves as his first choice because it provides absolute freedom of movement and flexibility.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Emilio Pucci |
| SKU: | 12106410 |
| MPN: | EP5250-53071 |
| GTIN: | 889214476197 |
| Model: | EP5250-53071 |
| Frame Color: | Shiny Fuchsia |
| Bridge Width: | 0mm |
| Lens Socket Width: | 53mm |
| Temple Length: | 0mm |
| Frame Width: | 53mm |
| Department: | Unisex |
| Type: | Eyeglasses |
| Features: | Eyeglasses |
| Frame Material: | Plastic Ophtalmic |
| Style: | Eyeglasses |
| Theme: | Designer |
| Country of Origin: | Italy |
| Personalized: | No |
| Unit Type: | oz |
YOU MIGHT ALSO LIKE
Emilio Pucci EP5245 Eyeglasses Women Shiny Bordeaux 53mm - Frame: Shiny Bordeaux, Lens: Demo
Emilio Pucci EP5249-55069 Eyeglasses 55mm - Frame: Shiny Black
Emilio Pucci EP5229-55028 Eyeglasses 55mm - Frame: DARK HAVANA
Emilio Pucci EP5244-55032 Eyeglasses 55mm - Frame: Blue
Emilio Pucci EP5242-56090 Eyeglasses 56mm - Frame: Brown
Emilio Pucci EP5217-52071 Eyeglasses 52mm - Frame: Shiny Beige
Emilio Pucci EP5235 Eyeglasses Women Shiny Black 54mm - Frame: Shiny Black, Lens: Demo