SALE: $161 (-58%) $387
Genuine & Authentic John Varvatos
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT John Varvatos
John Varvatos is a brand that occupies a unique place in the landscape of American design.
It unites old world craftsmanship and refined tailoring with modern innovations in textiles and a rock and roll sensibility.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | John Varvatos |
| SKU: | 12106949 |
| MPN: | V549 |
| Model: | V549 |
| Frame Color: | Gold |
| Lens Color: | Brown |
| Bridge Width: | 14 mm |
| Temple Length: | 145 mm |
| Lens Socket Width: | 58 mm |
| Character: | Vision |
| Department: | Men |
| Features: | Water Resistant Lightweight Oversized |
| Frame Material: | Metal |
| Lens Material: | Plastic Polycarbonate Acetate |
| Lens Technology: | Tinted |
| Style: | Shield |
| Theme: | Designer Dad TV Motorcycle Nature Holiday Beach Biker Marine Cartoon |
| Type: | Sunglasses |
| UV Protection: | UV400 |
| Year Manufactured: | 2020-2029 |