$462
Genuine & Authentic Michael Kors
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Michael Kors
Michael Kors is a renowned luxury fashion brand known for its stylish handbags, accessories, and ready-to-wear apparel. Celebrated for its chic designs and modern aesthetics, Michael Kors offers a range of products that blend sophistication with practicality. With Michael Kors, you can elevate your wardrobe with high-quality items that embody a luxurious lifestyle, making it a favorite among fashion enthusiasts.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Michael Kors |
| SKU: | 12114968 |
| Model: | MICHAEL KORS HENDRIX |
| Handle/Strap Color: | Matches purse color choice |
| Hardware Color: | Gold |
| Exterior Color: | Black or Beige/light cream choices |
| Lining Color: | Beige |
| Bag Width: | 10 in |
| Size: | Medium |
| Closure: | Charm Turn Lock Flap Top Turn Lock Charmed MK round lock (unique) |
| Occasion: | Business Casual Formal Party/Cocktail Wedding Workwear |
| Handle Drop: | 1 in |
| Bag Depth: | 3.7 in |
| Fabric Type: | Michael Michael Kors Signature Fabric |
| Accents: | Top Handle Adjustable Removeable Shoulder Crossbody Strap Charmed and round engraved Lock High-shine embellishments Smooth Leather Glamorous Studded Bag with an Elegant Classy edge MK Charm lock Studded |
| Personalize: | No |
| Accessories: | Brand Card Detachable Strap Maintenance Card Original Dust Bag |
| Department: | Women |
| Style: | Messenger/Crossbody/shoulder/Handbag |
| Features: | Flap Closing Back Pocket Exterior Back Slip Pocket Charmed Engraved Round Lock with High Shine Glamorous Sophisticated Elegant statement Studded Studs High shine embellishments Convertible Messenger Shoulder/Crossbody/Handbag Michael Kors Dust bag/cleaning/Storage Smooth Leather Adjustable Strap Convertible Pockets |
| Finish: | Glamorous Studded Convertible Bag |
| Pattern: | Solid or Two-tone |
| Character: | Studded Smooth Leather Soft Pink Fawn smooth leather NO Studs Black and Beige bag smooth Studs smooth leather Messenger Shoulder/Crossbody/Handbag MK charm turn-lock Elegant design Flap with Charm Lock |
| Bag Height: | 7 in |
| Handle Style: | Top Handle and Adjustable/removable Strap |
| Lining Material: | 100% polyester |
| Exterior Material: | Leather with or without metal studs Smooth Leather High shine elegant metal embellishments Leather Studded round metal accents and embellishments |
| Hardware Material: | gold-tone |
| Theme: | Designer Studded Sophisticated Elegant Convertible Messenger Bag Handbag Crossbody/Shoulder bag wear Elegant Classy edge Smooth Leather Flap closure and elegant charm turn lock Messenger Crossbody Bag Leather Convertible Messenger Shoulder/Crossbody Shoulder/Crossbody/Handbag Leather Messenger Style Top Handle Adjustable/REMOVEABLE Crossbody/Shoulder strap Top Carry Handle (lays flat when not in use) Original Dust Bag Unique Rare Authentic New Michael Michael Kors Elegant studded accents High shine Premium Leather |
| Strap Drop: | Adjustable/Removeable Strap 19"-23" |
| Handle/Strap Material: | Top carry handle + Removeable adjustable strap Smooth leather Leather |
| Character Family: | Medium Messenger Bag Studded Embellished |
| Product Line: | Michael Kors Hendrix Convertible Messenger Bag |