$1679
Genuine & Authentic Longines
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Longines
Longines is a Swiss luxury watchmaker based in Saint-Imier, Switzerland. Founded by Auguste Agassiz in 1832, the company has been a subsidiary of the Swiss Swatch Group since 1983. Its winged hourglass logo, which was registered in 1889, is the oldest unchanged yet still active registered trademark.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Longines |
| SKU: | 12121406 |
| MPN: | L52554752 |
| GTIN: | 7612356223342 |
| Model: | L5.255.4.75.2 |
| Band Color: | Grey |
| Dial Color: | White |
| Case Size: | 20.80 mm |
| Movement: | Battery Operated Quartz |
| Reference Number: | L5.255.4.75.2 |
| Band Material: | Leather |
| Band/Strap: | Leather |
| Case Finish: | Polished |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Caseback: | Solid |
| Watch Shape: | Rectangle |
| Department: | Women`s |
| Style: | Dress |
| Case Thickness: | 6.90 mm |
| Closure: | Tang |
| Bezel Type: | Fixed |
| Water Resistance: | 30 Meters - 100 Feet |
| Indices: | Roman |
| Type: | Watch |
| With Manual/Booklet: | Yes |
| Features: | Water Resistant up to 100 m |
| Warranty: | 2-year warranty by WatchMaxx |
| Country of Origin: | Switzerland |