$608
Genuine & Authentic Michael Kors
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Michael Kors
Michael Kors is a renowned luxury fashion brand known for its stylish handbags, accessories, and ready-to-wear apparel. Celebrated for its chic designs and modern aesthetics, Michael Kors offers a range of products that blend sophistication with practicality. With Michael Kors, you can elevate your wardrobe with high-quality items that embody a luxurious lifestyle, making it a favorite among fashion enthusiasts.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Michael Kors |
| SKU: | 12134648 |
| Model: | Michael Kors Downtown Astor |
| Handle/Strap Color: | BLACK/White |
| Hardware Color: | Silver |
| Exterior Color: | Black with White leather accents silver hardwear |
| Lining Color: | Black |
| Bag Width: | 14.75 in |
| Size: | Large |
| Closure: | Magnetic |
| Occasion: | Casual Party/Cocktail Day to Night Wear Business Casual Formal Party/Cocktail Travel Wedding Workwear |
| Bag Depth: | 5.5 in |
| Accents: | Leather Strap & Ribbon Chain Link CHARMED Michael Michael Kors Signature Lining Black Leather with White Leather accents |
| Accessories: | Detachable Strap Key Holder |
| Department: | Women |
| Style: | Messanger/Shoulder Bag |
| Features: | Adjustable Strap Chain Strap 2 Straps Ribbon chain-link strap Leather Strap Dust cover Interior back zip + slip front 4 slip pockets Unique Contoured Many accents + Charmed |
| Finish: | Highest Quality Pebbled leather with Slight Gloss finish |
| Pattern: | Black/White/Silver |
| Character: | Michael Michael Kors Unique Classy Limited Rare |
| Bag Height: | 12 in |
| Handle Style: | Chain Double Leather Straps |
| Exterior Material: | Silver Chain with woven leather removeable Unique Double connected Straps Black/White Leather CHARM Leather |
| Hardware Material: | Silver |
| Theme: | Leather Straps & Ribbon Chain Link Unique Michael Michael Kors Collection Designer |
| Handle/Strap Material: | Leather straps Ribbon Chain Link removeable |
| Large Messenger/Shoulder Bag: | Black Leather |
| Product Line: | Michael Kors Astor |
| Manufacturer Color: | Black/Optic White |