$378
Genuine & Authentic Michael Kors
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Michael Kors
Michael Kors is a renowned luxury fashion brand known for its stylish handbags, accessories, and ready-to-wear apparel. Celebrated for its chic designs and modern aesthetics, Michael Kors offers a range of products that blend sophistication with practicality. With Michael Kors, you can elevate your wardrobe with high-quality items that embody a luxurious lifestyle, making it a favorite among fashion enthusiasts.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Michael Kors |
| SKU: | 12136175 |
| Model: | Michael Kors Whitney Small Chain Convertible |
| Handle/Strap Color: | silver or gold depending on purse chosen |
| Hardware Color: | Silver tone OR Gold-tone Pink Pale Lilac Silver-tone hardware Pearl Grey with Silver-tone hardware Pink (Smokey Rose) gold-tone hardware |
| Exterior Color: | Pearl Grey Pink (Dusty Rose) Purple Pale Lilac |
| Color: | Purple/Pale Lilac Pearl Grey Smokey Rose |
| Lining Color: | Beige |
| Bag Width: | 7.75 in |
| Size: | Small/XS see measurements (small on tag) |
| Width: | 7.75 in. / 19.7-cm |
| Outside Pockets: | 1 |
| Inside Pockets: | 3 |
| Closure: | Flap Flap top closer with Engraved Push-lock Exterior Back slip pocket with snap Push Lock |
| Occasion: | Casual / Cocktail / Party / Nightlife Casual Formal Party/Cocktail Wedding |
| Bag Depth: | 3 in |
| Fabric Type: | Michael Michael Kors Signature Fabric |
| Accents: | Silver tone Accents / Silver-tone Hardware Chain Pink with Gold-tone Hardware Logo Quilted Push lock Quilted leather chevron MK Dust Bag |
| Depth: | 2.5-in. / 6.4-cm |
| Style Subtype: | Crossbody/Shoulder/Handbag |
| Personalize: | No |
| Accessories: | Original Dust Bag |
| Department: | Women |
| Style: | Convertible Shoulder Bag/Crossbody |
| Height: | 5.5 in. / 14-cm |
| Features: | 2Way Bag Sliding Strap Color Block Michael Kors Dust Cover Storage / Cleaning Bag Crossbody Slide Chain Dust Bag Adjustable Strap Convertible Cross-Body Strap Inner Dividers Inner Pockets Lightweight Outer Pockets Quilted Leather Purse 7.75"W X 5.5"H X 3"D Chain Adjustable Slide Strap 11.5"-21" High gloss hardware |
| Intended Use: | Everyday / Special Occasions |
| Finish: | Quilted with slight gloss finish |
| Pattern: | Solid |
| Bag Height: | 5.5 in |
| Character: | Quilted Leather Shoulder/Crossbody Chain |
| Handle Style: | Chain & Leather Slide strap |
| Lining Material: | Michael Kors Signature Fabric Fabric |
| Material: | Quilted Leather |
| Exterior Material: | Quilted Leather Chain and Leather Strap |
| Hardware Material: | Gold-Plated or Silver-tone |
| Theme: | Small Chain Crossbody Shoulder bag Quilted Leather Convertible Chain Small Shoulder/Crossbody/Handbag Luxe Leather Designer Rare Unique Quilted Leather Designer |
| Strap Drop: | 11.5 in to 21 in. / 29-cm to 53-cm |
| Handle/Strap Material: | Chain Leather |
| Product Line: | Michael Kors Whitney Small Quilted Leather |