$96
Genuine & Authentic Timex
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Timex
Timex is a renowned watch brand known for its durability, accuracy, and classic style. With a rich history of craftsmanship, Timex offers a diverse range of timepieces that cater to every lifestyle, from casual to outdoor adventures. With Timex, you can trust in quality and elegance, making it a perfect choice for reliable and stylish watches.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Timex |
| SKU: | 12136830 |
| MPN: | TW2U57300 |
| GTIN: | 194366108668 |
| Model: | Timex Starstruck |
| Bezel Color: | Gold |
| Band Color: | Black |
| Dial Color: | Black |
| Case Size: | 32 mm |
| Band Width: | 16 mm |
| Closure: | Buckle |
| Dial Pattern: | Logo |
| Indices: | Stick Indexes |
| Band/Strap: | Two-Piece Strap |
| Case Thickness: | 8.5 MM |
| Department: | Women |
| Caseback: | Snap |
| Bezel Type: | Fixed |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Casual Classic Dress/Formal Luxury |
| Features: | 12-Hour Dial Backlight Mineral Crystal Push/Pull Crown Seconds Hand Water-Resistant |
| Case Material: | Brass |
| Movement: | Quartz |
| Water Resistance: | 30 m (3 ATM) |
| Reference Number: | TW2U57300 |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Leather |
| Case Finish: | Polished |
| With Manual/Booklet: | Yes |
| Display: | Analog |
YOU MIGHT ALSO LIKE
Timex T5K196 Men`s Ironman Triathlon 30-Lap Resin Watch Shock Indiglo Alarm - Band: Black, Bezel: Black
Timex T2H381 Easy Reader Women`s 2-Tone Expansion Indiglo Date - Dial: White, Band: Multi-Color
Timex TW5M44500 Men`s Ironman 30-Lap Resin Watch Alarm Indiglo Chronograph - Band: Black
Timex TW2V07300 Men`s Expedition Indiglo Brown Band Beige Dial Analog Watch - Dial: Beige, Band: Brown, Bezel: Silver
Timex TW4B12300 Men`s Expedition Leather Indiglo Watch Chronograph Date - Dial: Black, Band: Brown
Timex T2H341 Easy Reader Women`s Black Leather Strap Watch Indiglo Date - Dial: White, Band: Black