$608
Genuine & Authentic Citizen
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Citizen
Citizen is a leading watch brand known for its innovative technology and precision craftsmanship. Renowned for its Eco-Drive technology, Citizen offers a wide range of timepieces that blend style and functionality. With Citizen, you can enjoy reliable watches that reflect quality and sophistication, making it a favorite choice for watch enthusiasts around the world.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Citizen |
| SKU: | 12141007 |
| MPN: | EM0820-56N EM082056N |
| Model: | Citizen Eco-Drive |
| Bezel Color: | Silver |
| Band Color: | Silver |
| Dial Color: | Teal |
| Lug Width: | 6 mm |
| Case Size: | 30 mm |
| Band Width: | 6 mm |
| Dial Pattern: | Mother of Pearl |
| Number of Jewels: | 21 Jewels |
| Indices: | No Hour Marks Diamond Markers |
| Year Manufactured: | 2020 |
| Case Thickness: | 7 mm |
| Band/Strap: | Bracelet |
| Department: | Women |
| Caseback: | Exhibition |
| Bezel Type: | 12-Hour |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Luxury |
| Features: | Water-Resistant Diamond Accent 12-Hour Dial Sapphire Crystal |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Water Resistance: | 50 m (5 ATM) |
| Movement: | Quartz |
| With Papers: | Yes |
| Reference Number: | EM0820-56N EM082056N |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Stainless Steel |
| Theme: | DISNEY |
| Case Finish: | Polished |
| With Manual/Booklet: | Yes |
| Country of Origin: | Japan |
| Display: | Analog |