SALE: $1100 (-29%) $1550
Genuine & Authentic Longines
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Longines
Longines is a Swiss luxury watchmaker based in Saint-Imier, Switzerland. Founded by Auguste Agassiz in 1832, the company has been a subsidiary of the Swiss Swatch Group since 1983. Its winged hourglass logo, which was registered in 1889, is the oldest unchanged yet still active registered trademark.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Longines |
| SKU: | 12143502 |
| MPN: | L43744926 |
| GTIN: | 703200205335 |
| Model: | Longines Flagship |
| Bezel Color: | Silver |
| Band Color: | Silver |
| Dial Color: | Blue |
| Lug Width: | 15 mm |
| Case Size: | 30 mm |
| Band Width: | 15 mm |
| Year Manufactured: | 2010-Now |
| Country of Origin: | Switzerland |
| Handedness: | Left |
| Bezel: | Fixed |
| Case Diameter: | 30 mm |
| clasp: | Butterfly |
| Gender: | Women`s |
| Series: | Flagship |
| Closure: | Buckle |
| Dial Pattern: | Sunburst |
| Indices: | Dagger/Dauphine Indexes |
| Case Thickness: | 8.1 mm |
| Band/Strap: | Bracelet |
| Caseback: | Exhibition |
| Department: | Women |
| Bezel Type: | Smooth |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Classic |
| Features: | Water-Resistant Date Indicator Sapphire Crystal Swiss Made Scratch-Resistant |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Water Resistance: | 30 m (3 ATM) |
| Movement: | Mechanical (Automatic) |
| Reference Number: | L4.374.4.92.6 |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Stainless Steel |
| Display: | Analog |
YOU MIGHT ALSO LIKE
Longines Flagship Automatic Two Tone White Dial Men`s Watch L4.974.3.91.7 - Dial: White, Band: Two Tone, Bezel: Rose Gold
Longines Les Grandes Flagship Diamond Automatic Men`s Watch L4.774.3.27.7 - Gold / Skeleton / White, Dial: White, Band: Silver, Gold
Longines Swiss Made Watch L4.899.4.72.2 - Dial: Silver, Band: Strp, Bezel: S/S
Longines Swiss Made Watch L4.899.4.12.2 - Dial: White, Band: Leather, Bezel: Stainless Steel
Longines Flagship Automatic Black Dial Men`s Watch L4.774.3.57.7 - Dial: Black, Band: Silver, Gold, Bezel: Gold
Longines Flagship 36MM Automatic Diamond Markers SS Men`s Watch L4.774.4.57.6 - Band: Silver, Bezel: Silver