$102
Genuine & Authentic Timex
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Timex
Timex is a renowned watch brand known for its durability, accuracy, and classic style. With a rich history of craftsmanship, Timex offers a diverse range of timepieces that cater to every lifestyle, from casual to outdoor adventures. With Timex, you can trust in quality and elegance, making it a perfect choice for reliable and stylish watches.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Timex |
| SKU: | 12263497 |
| MPN: | T20031 |
| GTIN: | 194366020984 |
| Model: | Timex Easy Reader |
| Bezel Color: | Silver |
| Band Color: | Silver |
| Dial Color: | Blue |
| Max Wrist Size: | 8.1 inches (approximately 205mm). |
| Lug Width: | 18mm |
| Case Size: | 35mm |
| Band Width: | 18 mm |
| Closure: | Expansion Band (also known as a Stretch Bracelet |
| Original Packaging Description: | With part of the box. Please see the photos |
| Dial Pattern: | Solid |
| Indices: | 12-Hour Dial |
| Year Manufactured: | 2022 |
| Band/Strap: | Stretch Bracelet |
| Case Thickness: | 8 mm |
| Department: | Men |
| Caseback: | Solid |
| Bezel Type: | Fixed Smooth |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Casual Classic Dress/Formal Driver Formal Luxury Travel |
| Features: | 12-Hour Dial Backlight Central Second Date Indicator Day/Date Day Indicator Easy to Read/Large Numerals Fixed Bezel Mineral Crystal Push/Pull Crown Scratch-Resistant Seconds Hand Splash Proof Water Resistance Water-Resistant |
| Case Material: | Silver |
| Water Resistance: | 30 m (3 ATM) |
| Movement: | Quartz |
| With Papers: | No |
| Reference Number: | T20031 |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Stainless Steel |
| Theme: | Classic |
| Case Finish: | Polished |
| With Manual/Booklet: | No |
| Country of Origin: | Philippines |
| Display: | Analog |
YOU MIGHT ALSO LIKE
Timex TW2R62800 Women`s Easy Reader Pink Leather Watch Indiglo - Dial: Cream, Band: Pink
Timex Men`s Watch Easy Reader Quartz White Dial Brown Leather Strap T2P5639J - Dial: White, Band: Brown
Timex Men`s Watch Easy Reader Quartz White Dial Two Tone Bracelet TW2W52700JT - Dial: White, Band: Silver, Yellow
Timex Women`s Watch Easy Reader Quartz White Dial Silver Bracelet TW2W52300JT - Dial: White, Band: Silver
Timex Men`s Watch Easy Reader Quartz Blue Dial Silver Steel Bracelet TW2W522009J - Dial: Blue, Band: Silver
Timex Men`s Watch Easy Reader Quartz Black Dial Two Tone Bracelet TW2W464009J - Dial: Black, Band: Silver, Yellow
Timex TW2P78700 Women`s Easy Reader 14mm Stainless Steel Strap Watch - Two tone, Dial: White, Band: Two Tone
Timex TW2V21200 Men`s Easy Reader Black Leather Watch Indiglo 43MM Case - Dial: White, Band: Black