$308
Genuine & Authentic Loewe
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Loewe
Loewe is defined by an obsessive focus on craft and unmatched expertise with leather, dating back to its beginnings as a leathermaking collective. These core values are reflected in the brand’s belief in the importance of craft in the modern age, featuring art in collections and stores, and its commitment to supporting contemporary culture around the world.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Loewe |
| SKU: | 12263934 |
| GTIN: | 192337181283 |
| Model: | LOEWE LW50067I |
| Frame Color: | Green |
| Frame Width: | 140 mm |
| Bridge Width: | 17 mm |
| Lens Socket Width: | 52 mm |
| Temple Length: | 140 mm |
| Vertical: | 48 mm |
| Pattern: | Solid |
| Character: | Vision |
| Department: | Women |
| Type: | Eyeglasses |
| Frame Material: | Acetate |
| Theme: | Designer |
| Personalized: | No |
| Style: | Square |
| Features: | Full Rim |
| Country of Origin: | Italy |
| Character Family: | Vision |