$215
Genuine & Authentic Invicta
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Invicta
Invicta is a bold watch brand known for its striking designs and robust craftsmanship. Offering a diverse range of timepieces, Invicta combines style with functionality, creating watches that make a statement. With Invicta, you can find quality and innovation at an accessible price, appealing to those who appreciate both fashion and performance in their accessories.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Invicta |
| SKU: | 12265576 |
| MPN: | 69747 |
| GTIN: | 886678688173 |
| Model: | Invicta Pro Diver |
| Bezel Color: | Black steel |
| Band Color: | stainless steel |
| Dial Color: | Light Blue |
| Max Wrist Size: | 7.26-7.5 in |
| Lug Width: | 20 mm |
| Case Size: | 40 mm |
| Band Width: | 20 mm |
| Closure: | Double-Locking Fold-Over Clasp |
| Number of Jewels: | 17 Jewels |
| Dial Pattern: | Illuminous Indices Copper Dial Date |
| Indices: | Circle/Triangle/Rectangle Alkaline earth aluminate Indices |
| Year Manufactured: | 2025 |
| Band/Strap: | Bracelet |
| Case Thickness: | 12 mm |
| Department: | Men |
| Caseback: | Exhibition |
| Unit Type: | Unit |
| Bezel Type: | Unidirectional Rotating Numerals Indices |
| Watch Shape: | Tonneau/ Barrel Platform Circle face |
| Style: | Casual Classic Diver Dress/Formal Driver Formal Luxury Sport Travel |
| Features: | 12-Hour Dial |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Unit Quantity: | 1 |
| Movement: | Mechanical (Automatic) |
| Water Resistance: | 200 m (20 ATM) |
| With Papers: | No |
| Reference Number: | 69747 |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Stainless Steel |
| Theme: | Copper Light Blue Dial Diver |
| Case Finish: | Polished Matte Gloss |
| With Manual/Booklet: | No |
| Country of Origin: | Singapore |
| Display: | Analog |
YOU MIGHT ALSO LIKE
Invicta Pro Diver Gold Dial Chronograph Men`s Watch 25854 - Dial: Gold-tone, Band: Gold-tone, Bezel: Gold-tone
Invicta Pro Diver Chronograph Black Dial Men`s Watch 22799 - Dial: Black, Band: Black, Bezel: Black Ion-plated
Invicta Women`s 6895 Pro Diver Quartz 30mm Two-tone Stainless Steel Watch - Dial: White, Band: Silver, Bezel: Silver
Invicta Men`s Watch Pro Diver Chronograph Quartz Pink Black Dial Strap 47286 - Dial: Pink, Black, Band: Black
Invicta Pro Diver Chronograph Silver Dial Men`s Watch 22317 - Dial: Silver, Band: Silver-tone, Bezel: Silver-tone
Invicta Men`s Watch Pro Diver Latam Exclusive Quartz Blue Silicone Strap 49270 - Dial: Blue, Band: Blue
Invicta Men`s Watch Pro Diver Quartz Silver Dial Stainless Steel Bracelet 49275 - Dial: Silver, Band: Silver
Invicta Men`s Quartz Watch Pro Diver Chronograph Two Tone Steel Bracelet 22416 - Dial: Black, Band: Silver, Black