$104
Genuine & Authentic Timex
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Timex
Timex is a renowned watch brand known for its durability, accuracy, and classic style. With a rich history of craftsmanship, Timex offers a diverse range of timepieces that cater to every lifestyle, from casual to outdoor adventures. With Timex, you can trust in quality and elegance, making it a perfect choice for reliable and stylish watches.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Timex |
| SKU: | 12265730 |
| MPN: | TW2V03900JR |
| Model: | Timex Expedition |
| Bezel Color: | Red Black |
| Band Color: | Black |
| Dial Color: | Black |
| Lug Width: | 22 mm |
| Case Size: | 43 mm |
| Band Width: | 22 mm |
| Country of Origin: | Japan |
| With Manual/Booklet: | Yes |
| Bullet Point 1: | Water resistant up to 3 ATM - 30 meters - 100 feet |
| Bullet Point 2: | Scratch resistant Mineral |
| Bullet Point 3: | Quartz movement |
| Bullet Point 4: | Black dial |
| Bullet Point 5: | Stainless Steel Case |
| Case Diameter: | 21mm |
| Case Shape: | Rectangle |
| Clasp Type: | Fold over |
| Crown: | Push/pull |
| Crystal Type: | Mineral |
| Gender: | Women |
| Movement Type: | Quartz |
| Closure: | Hidden Fold Clasp |
| Case Thickness: | 12 mm |
| Band/Strap: | Two-Piece Strap |
| Handedness: | Right |
| Caseback: | Screwback |
| Department: | Men |
| Bezel Type: | Compass |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Sport |
| Features: | Mineral Crystal Luminous Hands Date Indicator Luminous Indexes Luminous Dial Seconds Hand Acrylic Crystal 12-Hour Dial Swiss Movement Push/Pull Crown Rotating Bezel |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Movement: | Quartz |
| Water Resistance: | 50 m (5 ATM) |
| Reference Number: | TW2V03900JR |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Nylon |
| Case Finish: | Brushed |
| Display: | Analog |
YOU MIGHT ALSO LIKE
Timex Expedition Ridge Quartz Green Dial Men`s Watch TW4B32100 - Dial: Green, Band: Green, Bezel: Silver-tone
Timex TW4B26400 Men`s Black Expedition 42mm Fabric Fast Wrap Strap Watch - Black, Dial: Black, Band: Green
Timex TW4B12300 Men`s Expedition Leather Indiglo Watch Chronograph Date - Dial: Black, Band: Brown