SALE: $290 $319
Genuine & Authentic Timex
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Timex
Timex is a renowned watch brand known for its durability, accuracy, and classic style. With a rich history of craftsmanship, Timex offers a diverse range of timepieces that cater to every lifestyle, from casual to outdoor adventures. With Timex, you can trust in quality and elegance, making it a perfect choice for reliable and stylish watches.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Timex |
| SKU: | 12266433 |
| GTIN: | 194366277418 |
| Model: | Timex UFC Colossus TW2V84600 |
| Dial Color: | Black |
| Band Color: | Silver-tone |
| Color: | Silver-tone |
| Case Size: | 45 mm |
| Department: | Men |
| Type: | Wristwatch |
| Style: | Watches |
| Features: | Date Day Hour Minute Second World Time Alarm Chronograph Timer |
| Band Material: | Stainless Steel |
| Display: | Black |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Indices: | Index |
| Country of Origin: | United States |
| Caseback: | Solid |
| Case Thickness: | 15 mm |
| Bezel: | Fixed |
| Case Diameter: | 45 mm |
| clasp: | Fold Over |
| Gender: | Men`s |
| Movement: | Quartz |
| Series: | UFC Colossus |
| Water Resistance: | 100 meters / 330 feet |
YOU MIGHT ALSO LIKE