$116
Genuine & Authentic Steve Madden
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Steve Madden
Steve Madden is a popular footwear brand known for its trendy designs and stylish shoes. Renowned for its diverse range of footwear, including boots, heels, and sneakers, Steve Madden combines fashion with affordability. With Steve Madden, you can find the perfect pair to express your unique style and elevate any outfit, making it a favorite choice among fashion-forward individuals.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Steve Madden |
| SKU: | 12267367 |
| GTIN: | 889487282150 |
| Handle/Strap Color: | Black |
| Hardware Color: | Black |
| Exterior Color: | Black |
| Lining Color: | Black |
| Bag Width: | 5 in |
| Size: | Medium |
| Shape: | Oval |
| Closure: | Drawstring Snap |
| Occasion: | Casual Travel |
| Bag Depth: | 11 in |
| Fabric Type: | Velvet |
| Accents: | Silver hardware Exterior pockets Strap |
| Personalize: | No |
| Accessories: | Brand Card |
| Department: | Women |
| Style: | Backpack |
| Features: | Snap Closure Drawstring Adjustable Strap |
| Finish: | Quilted |
| Pattern: | Solid |
| Bag Height: | 12 in |
| Handle Style: | Backpack |
| Lining Material: | Cotton |
| Exterior Material: | Polyester Suede |
| Type: | Backpacks |
| Hardware Material: | Silver |
| Theme: | American |
| Handle/Strap Material: | velvet |
| Product Line: | Backpack |