SALE: $138 (-67%) $414
Genuine & Authentic Invicta
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Invicta
Invicta is a bold watch brand known for its striking designs and robust craftsmanship. Offering a diverse range of timepieces, Invicta combines style with functionality, creating watches that make a statement. With Invicta, you can find quality and innovation at an accessible price, appealing to those who appreciate both fashion and performance in their accessories.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Invicta |
| SKU: | 12276795 |
| MPN: | 30992 |
| GTIN: | 886678366880 |
| Model: | Invicta Speedway 30992 |
| Dial Color: | Black |
| Band Color: | Two-tone (Silver-tone and Gold-tone) |
| Bezel Color: | Silver-tone |
| Case Size: | 39.5 mm |
| Band Width: | 20 mm |
| Department: | Men |
| Type: | Wristwatch |
| Reference Number: | 30992 |
| Style: | Watches |
| Features: | Chronograph Tachymeter Date GMT Second Time Zone Hour Minute Second |
| Movement: | Quartz |
| Band Material: | Stainless Steel |
| Display: | Black |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Water Resistance: | 200 meters / 660 feet |
| Year Manufactured: | 2010-Now |
| Indices: | Index |
| Watch Shape: | Round |
| Country of Origin: | Switzerland |
| Caseback: | Solid |
| Bezel Type: | Fixed |
| Case Thickness: | 14 mm |
| Handedness: | Left |
| Bezel: | Fixed |
| Case Diameter: | 39.5 mm |
| clasp: | Fold Over |
| Gender: | Men`s |
| Series: | Speedway |
YOU MIGHT ALSO LIKE
Invicta Men`s Watch Speedway Quartz Black Dial Yellow Gold Bracelet 48516 - Dial: Black, Band: Yellow
Invicta Men`s Speedway Chronograph Watchquartz Stainless Steel Bracelet 25479 - Quartz
Invicta Speedway Men`s Watch 9211 - White, Dial: White, Black, Band: Silver
Invicta Speedway Chronograph Brown Dial Two-tone Men`s Watch 17029 - Dial: Brown, Band: Two-tone (Silver-tone and Rose Gold-plated), Bezel: Silver-tone
Watch Invicta 49089 Speedway Lady 34 Stainless Steel - Dial: Rose gold, Band: Rose gold
Invicta Speedway Chronograph Blue Dial Men`s Watch 25483 - Dial: Blue, Band: Gold, Bezel: Yellow Gold-tone
Invicta Men`s Watch Speedway Chronograph Black Dial Yellow Gold Bracelet 28658 - Dial: Black, Band: Yellow