$96
Genuine & Authentic Nike
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Nike
Nike is a world-renowned sportswear brand known for its cutting-edge athletic footwear, apparel, and equipment designed to enhance performance and inspire athletes of all levels. With a strong emphasis on innovation and sustainability, Nike continuously pushes the boundaries of design, creating products that not only meet the needs of competitive athletes but also resonate with fashion enthusiasts globally.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Nike |
| SKU: | 12277946 |
| Model: | Nike ESSENTIAL HORIZON M CW7486 |
| Frame Color: | Clear |
| Front Frame Color: | Crystal |
| Precise Lens Color: | Pink w/ Faint Silver Flash Mirror |
| Lens Color: | Pink |
| Temple Color: | Crystal |
| Bridge Width: | 21 mm |
| Total Frame Width: | 140 mm |
| Lens Width: | 51 mm |
| Temple Length: | 140 mm |
| Lens Technology: | Mirrored Tinted |
| RxAble: | Yes |
| Spring Hinge: | No |
| Accessories: | Authentic Nike Microfiber Pouch |
| UV Protection: | UV400 |
| Type: | Sunglasses |
| Department: | Women |
| Frame Material: | Plastic |
| Style: | Round |
| Lens Height: | 45 mm |