$99
Genuine & Authentic Timex
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Timex
Timex is a renowned watch brand known for its durability, accuracy, and classic style. With a rich history of craftsmanship, Timex offers a diverse range of timepieces that cater to every lifestyle, from casual to outdoor adventures. With Timex, you can trust in quality and elegance, making it a perfect choice for reliable and stylish watches.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Timex |
| SKU: | 12278878 |
| MPN: | TW2T67100 |
| GTIN: | 194366016703 |
| Model: | TW2T67100 |
| Dial Color: | Black |
| Band Color: | Black |
| Case Size: | 25mm |
| Lug Width: | 12mm |
| Department: | Women Watches |
| Type: | Wristwatches |
| Style: | Stainless steel |
| Features: | Water resistant up to 30 Meters |
| Movement: | Quartz |
| Band Material: | Stainless steel |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Water Resistance: | 30m |
| Watch Shape: | Round |
| Band/Strap: | Bracelet |
| With Manual/Booklet: | Yes |
| Closure: | Fold-Over Push-Button Deployant |
| Bullet Point 1: | Water resistant up to 3 ATM - 30 meters - 100 feet |
| Bullet Point 2: | Scratch resistant Mineral |
| Bullet Point 3: | Quartz movement |
| Bullet Point 4: | Black dial |
| Bullet Point 5: | Stainless Steel Case |
| Case Diameter: | 25mm |
| Case Shape: | Round |
| Clasp Type: | Fold over |
| Crown: | Push/pull |
| Crystal Type: | Mineral |
| Gender: | Women |
| Movement Type: | Quartz |