SALE: $174 $179
Genuine & Authentic Timex
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Timex
Timex is a renowned watch brand known for its durability, accuracy, and classic style. With a rich history of craftsmanship, Timex offers a diverse range of timepieces that cater to every lifestyle, from casual to outdoor adventures. With Timex, you can trust in quality and elegance, making it a perfect choice for reliable and stylish watches.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Timex |
| SKU: | 12279516 |
| MPN: | TW2W16300JR |
| GTIN: | 194366287479 |
| Model: | Timex Expedition North TW2W16300JR |
| Dial Color: | Blue |
| Band Color: | Brown |
| Bezel Color: | Silver-tone |
| Case Size: | 42 mm |
| Band Width: | 20 mm |
| Department: | Men |
| Type: | Wristwatch |
| Reference Number: | TW2W16300JR |
| Style: | Watches |
| Features: | Chronograph Date Hour Minute Second |
| Movement: | Quartz |
| Band Material: | Leather |
| Display: | Blue |
| Case Material: | Low Lead Brass |
| Water Resistance: | 100 meters / 330 feet |
| Year Manufactured: | 2010-Now |
| Indices: | Index |
| Watch Shape: | Round |
| Country of Origin: | United States |
| Caseback: | Solid |
| Bezel Type: | Uni-directional Rotating |
| Handedness: | Left |
| Bezel: | Uni-directional Rotating |
| Case Diameter: | 42 mm |
| clasp: | Buckle |
| Gender: | Men`s |
| Series: | Expedition North |
YOU MIGHT ALSO LIKE
Timex Expedition North Freedive 46mm Black Mens Watch - Hand: Orange, Strap: Black
Timex Expedition North Traprock Quartz Black Dial Men`s Watch TW2W23400 - Dial: Black, Band: Black, Bezel: Black
Timex Men`s Watch Expedition North Quartz Grey Dial Fabric Strap TW2W34700JR - Dial: Grey, Band: Black
Timex TW2W45700JR Expedition North Black Dial 43 mm Men`s Watch - Gunmetal IP, Dial: Black, Band: Gunmetal IP
Timex Expedition North Traprock Quartz Black Dial Men`s Watch TW2W34400 - Dial: Black, Band: Black, Bezel: Green