$385
Genuine & Authentic Balenciaga
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Balenciaga
Balenciaga is a prestigious luxury fashion brand known for its bold, avant-garde designs and high-quality craftsmanship. With a focus on innovative silhouettes and streetwear aesthetics, Balenciaga has redefined contemporary style in the fashion industry. Offering a range of clothing, accessories, and footwear, Balenciaga continues to inspire and influence fashion enthusiasts with its unique approach to elegance and individuality.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Balenciaga |
| SKU: | 12279896 |
| MPN: | BB0396SK-002-55 |
| GTIN: | 889652532479 |
| Model: | BB0396SK-002-55 |
| Frame Color: | havana |
| Lens Color: | brown |
| Temple Length: | 145mm |
| Lens Size: | 55mm |
| Type: | Sunglasses |
| Department: | Women |
| Style: | Oval |
| Theme: | Designer |
| Lens Technology: | 100% UV Protection |
| Frame Material: | Acetate |
| UV Protection: | 100% UV Protection |
| Personalized: | No |
| Year Manufactured: | 2020-2029 |
| Style Number: | BB0396SK-002-55 |
| Style Name: | Oval |
| Temple: | 145mm |
| AGE: | Adult |