$191
Genuine & Authentic Oakley
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Oakley
Oakley is a leading eyewear brand known for its innovative sports sunglasses and performance gear. With a focus on advanced lens technology and durability, Oakley products are designed for athletes and outdoor enthusiasts. Whether you`re biking, skiing, or just enjoying the sun, Oakley provides stylish and high-performance options that enhance your experience while protecting your eyes.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Oakley |
| SKU: | 12280077 |
| MPN: | OX8056-0252 |
| GTIN: | 0888392577450 |
| Model: | OX8056 805602 |
| Frame Color: | Gray |
| Bridge Width: | 16mm |
| Lens Socket Width: | 52mm |
| Temple Length: | 139mm |
| Vertical: | 40mm |
| Pattern: | Solid |
| Year Manufactured: | 2020-2029 |
| LENSES: | CLEAR DEMO LENSES |
| Department: | Men |
| Type: | Eyeglasses |
| Unit Type: | Unit |
| Personalized: | No |
| Theme: | Designer Sporty Professional E-Sports |
| Style: | Full Rim |
| Frame Material: | Metal Plastic |
| Features: | Full Rim Unobtainium® Earsocks Air-Filled Silicone Nosepads Integrated Spring Hinges O-Matter™ Accents Prescription Rx Able Oakley Logo on Temples |
| Unit Quantity: | 1 |
| Product Line: | Oakley |