$214
Genuine & Authentic Invicta
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Invicta
Invicta is a bold watch brand known for its striking designs and robust craftsmanship. Offering a diverse range of timepieces, Invicta combines style with functionality, creating watches that make a statement. With Invicta, you can find quality and innovation at an accessible price, appealing to those who appreciate both fashion and performance in their accessories.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Invicta |
| SKU: | 12280734 |
| MPN: | 21926 |
| Model: | Invicta Pro Diver SCUBA |
| Bezel Color: | Black |
| Band Color: | Black |
| Dial Color: | Black |
| Lug Width: | 26 mm |
| Case Size: | 49 mm |
| Band Width: | 26 mm |
| Closure: | Tri-Fold Clasp |
| Indices: | Round Indexes |
| Year Manufactured: | 2010-2019 |
| Case Thickness: | 17 mm |
| Band/Strap: | Bracelet |
| Department: | Men |
| Caseback: | Solid |
| Unit Type: | Unit |
| Bezel Type: | Unidirectional Rotating |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Casual Diver |
| Features: | Chronograph |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Unit Quantity: | 1 |
| Movement: | Quartz |
| Water Resistance: | 200 m (20 ATM) |
| With Papers: | Yes |
| Reference Number: | 21926 |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Stainless Steel |
| Theme: | SCUBA |
| Case Finish: | Polished |
| With Manual/Booklet: | Yes |
| Country of Origin: | Japan |
| Display: | Analog |
YOU MIGHT ALSO LIKE
Invicta Pro Diver Scuba Men`s Automatic Watch 36113 - Dial: Blue, Band: Blue, Bezel: Blue
Invicta Men`s Watch Pro Diver Scuba Chrono Blue and Gold Tone Dial Strap 22971 - Blue, Dial: Blue, Band: Silver, Black
Invicta Men`s Watch Pro Diver Scuba Black Dial Orange Silver Tone Strap 49828 - Dial: Black, Band: Orange, Silver
Invicta Men`s Pro Diver Scuba 50mm Quartz Stainless Steel Men’s Watch 22226 - Dial: Black
Invicta Pro Diver Chronograph Black Dial Men`s Watch 22307 - Dial: Black, Band: Black, Bezel: Silver-tone
Invicta Men`s Watch Pro Diver Scuba Chrono Charcoal Dial Steel Bracelet 22230 - Charcoal, Dial: Charcoal, Band: Silver
Invicta Men`s Watch Pro Diver Scuba Black Steel and White Silicone Strap 44549 - Dial: Black, Band: Black, White