$476
Genuine & Authentic Orient
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Orient
Orient is a renowned watch brand known for its exceptional craftsmanship and classic designs. Celebrated for its reliable mechanical movements, Orient offers a range of stylish timepieces that cater to various tastes and occasions. With Orient, you can enjoy high-quality watches that combine tradition and innovation, making it a trusted choice for watch enthusiasts around the world.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Orient |
| SKU: | 12285332 |
| MPN: | TAG03001W0 |
| Model: | Orient Contemporary |
| Dial Color: | Silver |
| Max Wrist Size: | 20-21cm |
| Strap Width: | 20 mm |
| Lug Width: | 20mm |
| Case Size: | 39mm |
| Strap Material: | stainless steel |
| Category: | Watches |
| Closure: | Fold-Over Push-Button Deployant |
| Strap Colour: | Silver |
| Dial Pattern: | Open Heart |
| Number of Jewels: | 22 Jewels |
| Glass: | Sapphire |
| Indices: | Dagger/Dauphine Indexes Roman Numerals |
| Year Manufactured: | 2020-Now |
| Dial Colour: | Silver |
| Customised: | No |
| Caliber/Module: | F6T22 |
| Band/Strap: | Bracelet |
| Case Thickness: | 11 mm |
| Department: | mens |
| Caseback: | Exhibition |
| Bezel Type: | Fixed |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Dress/Formal |
| Features: | 12-Hour Dial Push/Pull Crown Sapphire Crystal Seconds Hand Self-Winding Water-Resistant |
| Case Material: | Stainless Steel |
| product: | Automatic |
| Water Resistance: | 50m |
| Movement: | Automatic |
| With Papers: | Yes |
| Reference Number: | TAG03001W0 |
| Type: | Wrist Watch |
| Theme: | Sunray |
| Case Finish: | Polished |
| With Manual/Booklet: | Yes |
| Country of Origin: | Thailand |
| Display: | Analogue |
YOU MIGHT ALSO LIKE
Orient Star Contemporary Automatic Copper Dial Watch RE-AU0108G00B - Dial: Copper, Band: Silver-tone, Bezel: Silver-tone
Orient Contemporary Automatic Champagne Dial Men`s Watch RA-AC0J01S10B - Dial: White, Band: Black, Bezel: Silver, White
Orient Contemporary Automatic Men`s Watch RE-AV0124G00B - Dial: Skeleton, Band: Silver-tone, Bezel: Silver-tone
Orient Contemporary Chronograph White Dial Men`s Watch RATX0302S10B - Dial: White, Band: Two-tone (Silver-tone and Gold-tone), Bezel: Silver-tone
Orient RE-AV0B11E00B Men`s Automatic Contemporary Date Steel Watch RE-AV0B11E - Silver, Dial: Blue, Band: Silver
Orient Contemporary Stretto Date Automatic Brown Dial Watch RA-AC0R03Y30B - Dial: Brown, Band: Brown, Bezel: Silver-tone