$121
Genuine & Authentic John Varvatos
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT John Varvatos
John Varvatos is a brand that occupies a unique place in the landscape of American design.
It unites old world craftsmanship and refined tailoring with modern innovations in textiles and a rock and roll sensibility.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | John Varvatos |
| SKU: | 12293890 |
| GTIN: | 751286343212 |
| Model: | Varvatos V417 Black |
| Frame Color: | Black |
| Lens Color: | Clear |
| Bridge Width: | 16 mm |
| Lens Width: | 56 mm |
| Lens Socket Width: | 56 mm |
| Temple Length: | 145 mm |
| Year Manufactured: | 2020-2029 |
| Department: | Men |
| Type: | Eyeglasses |
| Style: | Full Rim |
| Frame Material: | Acetate Plastic |
| Country of Origin: | Japan |
| Lenses: | Demo with Print |
| Product Line: | John Varvatos |