SALE: $162 (-59%) $391
Genuine & Authentic John Varvatos
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT John Varvatos
John Varvatos is a brand that occupies a unique place in the landscape of American design.
It unites old world craftsmanship and refined tailoring with modern innovations in textiles and a rock and roll sensibility.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | John Varvatos |
| SKU: | 12297481 |
| MPN: | V171 |
| Model: | V171 |
| Frame Color: | Gray |
| Bridge Width: | 17 mm |
| Temple Length: | 145 mm |
| Lens Socket Width: | 54 mm |
| Character: | Vision |
| Department: | Men |
| Features: | Full Rim Hypoallergenic Nickel Free Rectangular |
| Frame Material: | Titanium Metal |
| Pattern: | Solid |
| Style: | Square |
| Theme: | Designer Dad Holiday Hippie Celebrity Hip Hop Gambling/Casino Birthday Nautical Countries |
| Type: | Eyeglasses |
| Year Manufactured: | 2020-2029 |
| Character Family: | Cars Home |
| Product Line: | Eyewear |
| Vertical: | 38 mm |