$128
Genuine & Authentic TechnoMarine
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT TechnoMarine
TechnoMarine is a dynamic watch brand known for its bold, colorful designs that embody a spirit of adventure. Specializing in high-quality timepieces, TechnoMarine combines innovative technology with stylish aesthetics, making each watch perfect for both aquatic activities and everyday wear. With TechnoMarine, you can enjoy reliable functionality and unique flair, ensuring you make a statement wherever you go.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | TechnoMarine |
| SKU: | 12368606 |
| MPN: | TM-220116 |
| GTIN: | 0886678925513 |
| Model: | TechnoMarine Manta |
| Bezel Color: | Gold |
| Other Dial Color: | Blue |
| Other Band Color: | Black |
| Band Color: | Black |
| Dial Color: | Black |
| Band Size Width (mm): | 22 |
| Lug Width: | 22 mm |
| Case Size: | 42 mm |
| Case Width (mm): | 42 |
| Band Width: | 22 mm |
| Materials sourced from: | Made in Japan |
| Band Clasp: | Pin Buckle |
| Case Water Resistance: | 200 m (660 feet) |
| Fits Wrist Up To (inches): | 8 |
| Indices: | Arrow Markers |
| Department: | Men`s |
| Band/Strap: | Two-Piece Strap |
| Movement Type: | Quartz |
| Bezel Type: | Bidirectional Rotating |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Casual |
| Features: | Mineral Crystal Date Indicator |
| Case Thickness (mm): | 12.5 |
| Case Material: | Stainless Steel Crystal |
| Water Resistance: | 200 m (20 ATM) |
| Movement: | Quartz |
| With Papers: | Yes |
| Reference Number: | TM-220116 |
| Case Shape: | Round |
| Collection Name: | Sea |
| Type: | Wristwatch |
| Case Crystal: | Mineral Crystal |
| Band Material: | Stainless Steel Silicone Metal |
| With Manual/Booklet: | Yes |
| Display: | Analog |
| Country of Origin: | Japan |
YOU MIGHT ALSO LIKE
Technomarine Manta Chronograph Gmt Quartz Men`s Watch TM-224020 - Dial: Gunmetal and Gold, Band: Black, Bezel: Two-tone (Black and Gold)
Technomarine Manta Chronograph Gmt Quartz Men`s Watch TM-224018 - Dial: Gold and Black, Band: Black, Bezel: Two-tone (Steel and Gold)
Technomarine Manta Ray Chronograph Blue Dial Men`s Watch TM-219021 - Dial: Blue, Band: Two-tone (Silver-tone and Gold-tone), Bezel: Silver-tone
Technomarine Manta Sea Quartz Black Dial Men`s Watch TM-224011 - Dial: Black, Band: Black, Bezel: Gold-tone
Technomarine Manta Sea Quartz Gunmetal Dial Men`s Watch TM-224006 - Dial: Gunmetal, Band: Black
Technomarine Manta Ray Chronograph Rose Gold Dial Men`s Watch TM-220138 - Dial: Rose, Band: Rose Gold-tone, Bezel: Rose Gold-tone
Technomarine Manta Ray Chronograph Silver Dial Men`s Watch TM-219020 - Dial: Silver, Band: Two-tone (Silver-tone and Gold-tone), Bezel: Two-tone (Silver-tone and Gold-tone)