SALE: $198 (-46%) $370
Genuine & Authentic Dolce & Gabbana
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Dolce & Gabbana
Dolce & Gabbana stands as an elite fashion brand which distinguishes itself through its powerful designs and sophisticated Italian manufacturing techniques. Dolce & Gabbana distinguishes itself through its dynamic patterns and elaborate design elements to deliver clothing items and accessories and perfumes that express Italian fashion and elegance. The high-fashion items from Dolce & Gabbana allow you to make a statement in any situation because they exude glamour and individuality.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Dolce & Gabbana |
| SKU: | 12369863 |
| Model: | DG 4462F 3312/87 |
| Frame Color: | White |
| Lens Color: | Gray |
| Temple Length: | 145 mm |
| Lens Socket Width: | 52 mm |
| Department: | Women |
| Type: | Sunglasses |
| Style: | Rectangular |
| Theme: | Designer |
| Lens Technology: | Tinted |
| Frame Material: | Acetate |
| UV Protection: | 3N |
| Lens Material: | Polycarbonate |
| Vertical (including frame): | 44 mm |
| Bridge: | 18 mm |
| Country of Origin: | Italy |