$680
Genuine & Authentic Burberry
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Burberry
Burberry is a prestigious British luxury brand known for its iconic trench coats and distinctive tartan pattern. With a rich heritage in fashion, Burberry offers a wide range of clothing, accessories, and fragrances that embody sophistication and timeless style. Whether you`re seeking classic outerwear or contemporary designs, Burberry delivers quality and elegance that elevate any wardrobe.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Burberry |
| SKU: | 12370712 |
| Model: | BURBERRY SHIELD |
| Handle/Strap Color: | Gold |
| Hardware Color: | Gold |
| Exterior Color: | Green |
| Lining Color: | Green |
| Bag Width: | 8.5 in |
| Size: | Micro |
| Country of Origin: | Italy |
| Pattern: | Burberry House Check |
| Shape: | Shield |
| Bag Height: | 4.5 in |
| Closure: | Zip |
| Occasion: | Casual Formal Party/Cocktail |
| Handle Style: | Crossbody Strap |
| Lining Material: | Lambskin Leather |
| Bag Depth: | 1.5 in |
| Exterior Material: | Cotton Blend |
| Department: | Women |
| Style: | Shoulder Bag |
| Handle/Strap Material: | Metal |
| Product Line: | BURBERRY |
YOU MIGHT ALSO LIKE
Burberry Mini Shield Leather Shoulder Bag 8075853 - Exterior: Haze
Burberry Micro Shield Sling Bag - Mimosa 8079617 - Exterior: Mimosa
Burberry Medium Shield Leather Crossbody Messenger Bag 8087888 - Beige, Exterior: Hunter
Burberry Knight Medium Shield Messenger Bag 8089291 - Blue
Burberry Medium Calf Suede Shield Tote Bag 8075550 - Brown, Exterior: Cocoa
Burberry Shield Bell Charm Shoulder Bag 8078857 - Blue, Exterior: Knight
Burberry Micro Shield Nappa Leather Sling Bag 8079618 - Exterior: Ripple