SALE: $326 (-26%) $439
Genuine & Authentic Burberry
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Burberry
Burberry is a prestigious British luxury brand known for its iconic trench coats and distinctive tartan pattern. With a rich heritage in fashion, Burberry offers a wide range of clothing, accessories, and fragrances that embody sophistication and timeless style. Whether you`re seeking classic outerwear or contemporary designs, Burberry delivers quality and elegance that elevate any wardrobe.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Burberry |
| SKU: | 12376987 |
| GTIN: | 8056597423250 |
| Model: | B 2339 3028 |
| Frame Color: | Grey |
| Lens Color: | Demos with Logo Imprint |
| Frame Width: | 140 mm - Large Size |
| Bridge Width: | 17 mm |
| Lens Width: | 55 mm |
| Lens Socket Width: | 55 mm |
| Temple Length: | 145 mm |
| Country of Origin: | Italy |
| Vertical: | 37 mm |
| Pattern: | Burberry Plaid |
| Year Manufactured: | 2020-2029 |
| Department: | Unisex |
| Type: | Eyeglasses |
| Style: | Square |
| Frame Material: | Plastic / Metal |
| Theme: | Classic |
| Features: | Full Rim Large Size Wide Fit |