$256
Genuine & Authentic Burberry
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Burberry
Burberry is a prestigious British luxury brand known for its iconic trench coats and distinctive tartan pattern. With a rich heritage in fashion, Burberry offers a wide range of clothing, accessories, and fragrances that embody sophistication and timeless style. Whether you`re seeking classic outerwear or contemporary designs, Burberry delivers quality and elegance that elevate any wardrobe.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Burberry |
| SKU: | 12377644 |
| MPN: | B2288 3002 |
| GTIN: | 8053672950120 |
| Model: | Burberry B 2288 3002 |
| Frame Color: | Dark Havana |
| Lens Socket Width: | 55 mm |
| Bridge Width: | 19 mm |
| Temple Length: | 145 mm |
| Frame Width: | 135 mm |
| Lens Width: | 55mm |
| Country of Origin: | Italy |
| Department: | Men |
| Type: | Eyeglasses |
| Style: | Full Rim |
| Frame Material: | Acetate Metal Plastic |
| Vertical: | 37 mm |
| Features: | Full Rim Rectangular Square |
| Theme: | Designer Modern |
| Bundle Listing: | No |
| Age Group: | Adult |
| Manufacturer Color: | 3002 |