$590
Genuine & Authentic Mondaine
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Mondaine
Mondaine watches represent the best in Swiss quality and design. Drawing on the greatest icons of the minimalist Swiss aesthetic, Mondaine watches for men and women include the famous Official Swiss Railways collection and the Helvetica collection.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Mondaine |
| SKU: | 12377800 |
| Model: | Luminox Pacific Diver |
| Bezel Color: | Black Gold Silver |
| Band Color: | Black Silver |
| Dial Color: | Black White |
| Lug Width: | 24 mm |
| Case Size: | 42 mm |
| Band Width: | 22 mm |
| Closure: | Buckle |
| Number of Jewels: | 26 Jewels |
| Indices: | Stick Indexes |
| Year Manufactured: | 2024 |
| Case Thickness: | 14 mm |
| Band/Strap: | Two-Piece Strap |
| Handedness: | Left |
| Department: | Men |
| Caseback: | Screwback |
| Bezel Type: | Fixed |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Military Standard/Classic Classic Casual |
| Features: | 12-Hour Dial Date Display Day/Date Limited Edition Luminous Hands Luminous Indexes Sapphire Crystal Scratch-Resistant Screwdown Crown Second Hand Swiss Made Swiss Movement Tag/Date display Water Resistance |
| Case Material: | CARBONOX Stainless Steel |
| Movement: | Quartz |
| Water Resistance: | 200m (20ATM) |
| With Papers: | Yes |
| Type: | Wristwatch |
| Display Format: | Analogue |
| Band Material: | Rubber |
| Theme: | Holiday |
| Case Finish: | Brushed |
| With Manual/Booklet: | Yes |
| Country of Origin: | Switzerland |
| Display: | Analog |