$226
Genuine & Authentic Burberry
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Burberry
Burberry is a prestigious British luxury brand known for its iconic trench coats and distinctive tartan pattern. With a rich heritage in fashion, Burberry offers a wide range of clothing, accessories, and fragrances that embody sophistication and timeless style. Whether you`re seeking classic outerwear or contemporary designs, Burberry delivers quality and elegance that elevate any wardrobe.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Burberry |
| SKU: | 12378030 |
| MPN: | 8353/S 08E |
| Model: | 8353/S 08E |
| Frame Color: | Brown |
| Lens Color: | Brown |
| Bridge Width: | 18mm |
| Lens Width: | 59mm |
| Lens Socket Width: | 59mm |
| Temple Length: | 120mm |
| Country of Origin: | Italy |
| Vertical: | 30mm |
| Vintage: | Yes |
| Department: | Unisex |
| Type: | Rimmed |
| Frame Material: | Plastic |
| Style: | Full Rim |
| Features: | Full Rim Hypoallergenic Nickel Free |