SALE: $215 (-45%) $390
Genuine & Authentic Burberry
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Burberry
Burberry is a prestigious British luxury brand known for its iconic trench coats and distinctive tartan pattern. With a rich heritage in fashion, Burberry offers a wide range of clothing, accessories, and fragrances that embody sophistication and timeless style. Whether you`re seeking classic outerwear or contemporary designs, Burberry delivers quality and elegance that elevate any wardrobe.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Burberry |
| SKU: | 12378747 |
| MPN: | BE1393-1109-55 |
| GTIN: | 8056262456637 |
| Frame Color: | Gold |
| Other Frame Color: | Light Gold |
| Lens Color: | No Color |
| Other Lens Color: | Demo Lens |
| Lens Width: | 55 mm |
| Bridge Width: | 16 mm |
| Arm Length: | 140 mm |
| Country of Origin: | Made in Italy |
| Style: | Rectangle |
| Department: | Men`s |
| Type: | Eyeglasses |
| Frame Material: | Metal |
| Frame Shape: | Rectangular |
| Polarization: | Non-Polarized |