$315
Genuine & Authentic Burberry
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Burberry
Burberry is a prestigious British luxury brand known for its iconic trench coats and distinctive tartan pattern. With a rich heritage in fashion, Burberry offers a wide range of clothing, accessories, and fragrances that embody sophistication and timeless style. Whether you`re seeking classic outerwear or contemporary designs, Burberry delivers quality and elegance that elevate any wardrobe.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Burberry |
| SKU: | 12378901 |
| MPN: | BE 4324 35018E |
| Frame Color: | Tortoise |
| Lens Color: | Grey |
| Lens Width: | 59 mm |
| Temple Length: | 140 mm |
| Country of Origin: | Italy |
| Lens Technology: | Gradient |
| UV Protection: | 100% UVA&UVB |
| Department: | Women |
| Type: | Sunglasses |
| Lens Material: | Plastic |
| Frame Material: | Acetate Metal |
| Style: | Designer |
| Theme: | Designer |
| Personalized: | Yes |
| Features: | Oversized |
| Bridge: | 16 mm |