SALE: $255 (-37%) $403
Genuine & Authentic Burberry
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Burberry
Burberry is a prestigious British luxury brand known for its iconic trench coats and distinctive tartan pattern. With a rich heritage in fashion, Burberry offers a wide range of clothing, accessories, and fragrances that embody sophistication and timeless style. Whether you`re seeking classic outerwear or contemporary designs, Burberry delivers quality and elegance that elevate any wardrobe.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Burberry |
| SKU: | 12379283 |
| Model: | B 4426 3001/87 |
| Frame Color: | Black |
| Lens Color: | Gray |
| Logo Color: | Pale Gold |
| Temple Length: | 145 mm |
| Lens Socket Width: | 50 mm |
| Bridge Size: | 21 mm |
| Department: | Men |
| Type: | Sunglasses |
| Lens Technology: | Tinted |
| Style: | Square |
| Theme: | Designer |
| Frame Material: | Acetate |
| UV Protection: | 3N |
| Lens Material: | Polycarbonate |
| Vertical (including frame): | 47 mm |
| Country of Origin: | Italy |