$740
Genuine & Authentic Burberry
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Burberry
Burberry is a prestigious British luxury brand known for its iconic trench coats and distinctive tartan pattern. With a rich heritage in fashion, Burberry offers a wide range of clothing, accessories, and fragrances that embody sophistication and timeless style. Whether you`re seeking classic outerwear or contemporary designs, Burberry delivers quality and elegance that elevate any wardrobe.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Burberry |
| SKU: | 12379663 |
| Model: | Burberry Essential |
| Color: | Black Calico |
| Bag Width: | 13 in |
| Size: | Medium |
| Pattern: | Burberry Checked Prints & Logo |
| Closure: | Zip |
| Bag Height: | 7 in |
| Occasion: | Casual Travel |
| Handle Style: | Belt Strap |
| Lining Material: | 92% Polyester 8% Polyurethane |
| Bag Depth: | 4.25 in |
| Material: | 92% Polyester 8% Polyurethane |
| Year Manufactured: | 2020-2029 |
| Fabric Type: | Canvas |
| Department: | Men |
| Unit Type: | Unit |
| Hardware Material: | Silver |
| Style: | Belt Bag & Fanny Pack |
| Features: | Adjustable Strap |
| Country of Origin: | Romania |
| Handle/Strap Material: | Webbing Strap with Logo |
| Product Line: | Burberry Essential Checked |