$332
Genuine & Authentic Burberry
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Burberry
Burberry is a prestigious British luxury brand known for its iconic trench coats and distinctive tartan pattern. With a rich heritage in fashion, Burberry offers a wide range of clothing, accessories, and fragrances that embody sophistication and timeless style. Whether you`re seeking classic outerwear or contemporary designs, Burberry delivers quality and elegance that elevate any wardrobe.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Burberry |
| SKU: | 12379964 |
| MPN: | BE3125 101781 |
| Model: | Burberry Oliver |
| Frame Color: | Gold |
| Lens Color: | Gray |
| Bridge Width: | 15 mm |
| Lens Width: | 59 mm |
| Temple Length: | 145 mm |
| Country of Origin: | Italy |
| Magnification Strength: | 0 |
| Pattern: | Solid |
| Lens Technology: | Polarized |
| Department: | Men |
| UV Protection: | UV400 |
| Type: | Sunglasses |
| Unit Type: | Unit |
| Lens Material: | Polycarbonate |
| Frame Material: | Metal |
| Personalized: | No |
| Style: | Aviator |
| Theme: | Classic Designer |
| Features: | Lightweight |