SALE: $251 (-45%) $460
Genuine & Authentic Burberry
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Burberry
Burberry is a prestigious British luxury brand known for its iconic trench coats and distinctive tartan pattern. With a rich heritage in fashion, Burberry offers a wide range of clothing, accessories, and fragrances that embody sophistication and timeless style. Whether you`re seeking classic outerwear or contemporary designs, Burberry delivers quality and elegance that elevate any wardrobe.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Burberry |
| SKU: | 12380945 |
| MPN: | BE4435-414673-53 |
| GTIN: | 8056262196212 |
| Model: | BE4435-414673-53 |
| Frame Color: | CHECKERED |
| Lens Color: | BROWN |
| Temple Length: | 140mm |
| Lens Size: | 53mm |
| Type: | Sunglasses |
| Department: | Women |
| Style: | Cat eye |
| Theme: | Designer |
| Lens Technology: | 100% UV Protection |
| Frame Material: | Acetate |
| UV Protection: | 100% UV Protection |
| Personalized: | No |
| Year Manufactured: | 2020-2029 |
| Protection: | 100% UV Protection |
| Gender: | Women |
| Style Number: | BE4435-414673-53 |
| Style Name: | Cat eye |
| Temple: | 140mm |
| AGE: | Adult |